
Pozdravljen, raziskovalec!
Nahajaš se v deželi podzemnih jam, presihajočih jezer, velikih planot in obsežnih podolij. V kraških gozdovih skoraj zagotovo srečaš rjavega kosmatinca, v podzemnih jamah pa človeško ribico. Če te zanima še več, pokukaj v spodnje naloge, se nauči kaj novega ali pa le preveri svoje znanje.
1. Kraške živali
Na Krasu živijo najrazličnejše živali. V kraških gozdovih najdemo veliko število zveri, v podzemnih jamah prav posebno dvoživko, na kraških travnikih pa letajo različne vrste metuljev.
Obkljukaj sličice, na katerih so živali, ki so značilne za dinarskokraške pokrajine.
2. Rastlinstvo dinarskokraških pokrajin
Dinarskokraške pokrajine so dom številnim živalskim vrstam, ker jim nudijo ugoden življenjski prostor.
Po drugi svetovni vojni se je zaradi prepovedi pašnje koz in ovac, gozd začel bliskovito razraščati in se širi še danes.
V gozdovih na Krasu prevladujejo črni gaber, mali jesen, puhasti hrast in v višjih predelih tudi bukev. Zelo pogoste so tudi naslednje grmovnice: cvetoča rešeljika, alpski volčin, plodeči ruj in cvetoči lovor.
3. Cerkniško jezero
Cerkniško jezero je presihajoče jezero, ki leži med Javorniki, Bloško planoto in Slivnico. Ko je jezero napolnjeno z vodo, postane največje jezero v Sloveniji. Tu domuje kar 276 vrst ptic, 45 vrst sesalcev, 125 vrst dnevnih metuljev in 15 vrst dvoživk.
Če te o Cerkniškem jezeru zanima še več, si poglej spodnji videoposnetek in obenem preveri svoje znanje.
4. Kraški pojavi
Kraški pojavi so dobili ime po pokrajini Kras. Tla na Krasu večinoma sestavlja apnenec. To kamnino raztopi deževnica, kar povzroči nadzemne in podzemne kraške pojave.
Že kaj veš o kraških pojavih?
5. Kraške jame v Sloveniji
Kraška jama je naraven votel prostor, ki nastane pod zemeljskim površjem v kraškem svetu. Jame krasijo stoječi kapniki, viseči kapniki, kapniški stebri in jamske reke. Pa ti, si že obiskal jamo?
Preizkusi se, kako dobro poznaš različne kraške jame v Sloveniji in reši spodnjo križanko.